Jak zrobić masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny jako technika manualna pozwala niezwykle skutecznie oddziaływać na nadmiernie napięte tkanki mięśniowe. Wykwalifikowany masażysta z łatwością wyczuje, które grupy mięśni mogą stanowić prawdopodobną przyczynę odczuwanego dyskomfortu.
Techniki masażu relaksacyjnego czerpią bardzo dużo z masażu klasycznego: masażysta głaszcze (głaskanie podłużne i koliste), uciska, ugniata, rozciera ciało pacjenta, a zabieg kończy, powracając do głaskania. W trakcie masażu relaksacyjnego wykonuje się powolne, spokojne ruchy, obniżające napięcie mięśni i nerwów. Rezygnuje się natomiast z rozcierania poprzecznego i bardziej energicznych ruchów.
Jakie efekty daje masaż relaksacyjny?
Poza efektem rozprężenia i relaksu, masaż relaksacyjny korzystni wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, pozwalając między innymi:
- zniwelować dolegliwości bólowe;
- poprawić metabolizm;
- poprawić ukrwienie ciała;
- stymulować układ limfatyczny .
Polecany osobom z zakwaszonym organizmem i prowadzącym aktywny tryb życia ale również ludziom rzadko uprawiającym aktywność fizyczną, gdyż rozluźnia napięcia mięśniowo-powięziowe powstałe z bezruchu lub długotrwałej nieprawidłowej postawy ciała. Masaż relaksacyjny jest dobry także dla osób zdrowych ale potrzebujących spokoju, którzy chcą się wyciszyć i zregenerować w przyjemnej atmosferze, aby zachować równowagę psychofizyczną.